Tatra v Londýně – dotek se špičkou světového ragby

Tento víkend jsme se po soustředění v Nymburku přesunuli do kolébky ragby Anglie. Díky kontaktům trenéra U19 (Diego Moll) jsme připravili pestrý program zacílený na poznání nových tréninkových metod u práce s mládeží. Zájezdu se účastnili kategorie U16 a U19, doprovázené dalšími trenéry a organizátorem zájezdu sportovním ředitelem RC Tatra Smíchov Filipem Vackem. Fotogalerie

Po příletu začal program přesunem na stadion Harlequins, kde jsme absolvovali jeden trénink s trenéry jejich akademie. Trénink vedli 2 trenéři Harlequins a měli jsme možnost vidět, jakým způsobem se snaží hráče rozvíjet v tomto klíčovém věku. Všichni trenéři nejen tento trénink bedlivě sledovali, ale následnou diskuzí jsme získávali celkovou představu o vedení tréninkového procesu v klubu, který je v současné době v popředí English Premiership.

Díky vzdálenostem a počtu účastníků jsme byli nuceni se přesouvat najatým autobusem, což nám umožnilo stihnout velkou porci ragbyové zábavy a ušetřilo nervy s cestováním hromadnou dopravou.

Sobotní den, po super snídani v hotelu Staycity, kde jsme byli ubytováni, začal návštěvou bývalého Diegova klubu Chobham RFC, který stojí na práci dvou set dobrovolníků. Zde nás čekal zápas našich U16 (doplněný mladšími hráči U19) a jejich juniorským týmem. Zápas, který byl relativně vyrovnaný, nám ukázal, v čem zaostáváme a několik velmi povedených akcí z naší strany bylo důkazem, že i na naší straně je ragbyová kvalita. Hlavními nedostatky je z tohoto pohledu celkový pohyb po hřišti a v průměru nižší individuální dovednosti. Svůj um a zaujetí pro ragby ukázal i nejmladší účastník zájezdu Dan Komárek, který byl pomezním rozhodčím.

Zajímavou ukázkou a šancí byl druhý zápas, kdy se na jedné straně postavil tým mužů domácího klubu Chobham RCF a proti nim tradiční rival Lightwater RFC doplněný o naše hráče U19 (Antoine Kopecky, Marek Severa, Patrik Černohorský, Karel Šampalík ml., Matyáš Ráž) a trenéry Leoš Kořený, Ondřej Surga, Filip Vacek. Posila to byla natolik výrazná, že jsme pořádající oddíl porazili o 30 bodů. Zejména pro naše mladé hráče to byla první zkušenost s dospělým ragby a obstáli v ní velmi dobře. Atoine byl vyhlášen hvězdou utkání. V klubovně jsme poté shlédli utkání Six Nations a přesunuli se večerního Londýna na krátkou procházku.

Nedělní program začal v krásném areálu Hampton school https://hamptonschool.org.uk/co-curricular/sports/rugby/  , který vedl Russel Earnshaw světově uznávaný trenér, který v současné době vede svou vlastní trenérskou akademii. Z našeho pohledu nám ukázal úplně jiný typ vedení tréninku a kluky to velmi bavilo. Pro nás trenéry je to další výzva, jak se přizpůsobit nejnovějším trendům, které Russel přednáší po celém světě.

Závěrečnou zastávkou bylo utkání England Premiership – Harlequins vs Gloucester. Domácí neměli svůj den a Gloucester, jenž je jeden z nejlépe útočících týmů v soutěži, ukázal svou drtivou převahu. Přesto byla atmosféra na stadionu skvělá a viděli jsme krásné ragby.

Takže závěrem  – spousta nového a výzev, spousta zábavy, parádní ragby, skvělý zájezd!
Speciální díky za pomoc s organizací zájezdu patří Filipovi, Leošovi (náš transport manager), Diegovi a dalším trenérům, kteří se účastnili – Karel Šampalík, Ondřej Surga, Martin Olič, Milan Malušek, Ondřej Novotný.

-FV-

Nic z 5. 7. 2022 na 12. 7. 2022.

Praktické informace