Archives

Ocenění nejlepších hráčů a noví členové Síně slávy

Současně se křtem 3. dílu knihy Všeho do času, Tatra na věky, proběhlo v pondělí 27. února 2023 ocenění nejlepších hráčů jednotlivých kategorií za sezónu 2021-2022. Zároveň byli přijati dva noví členové do Síně slávy RC Tatra Smíchov.

Nejlepší hráči RC Tatra Smíchov (2021-2022)

Kategorie U14

Rudolf Kyzour – ocenění předával Branco du Preez

Kategorie U16 dívky

Magdaléna Snítilová – omluvena

Kategorie U16

Pavel Kruse – ocenění předával Damian Glaus

Kategorie U18 dívky

Kristýna Yassu Riegertová – ocenění předávala Monika Shaw Salajová, místostarostka Prahy 5

Kategorie U19

Matěj Pelus – omluven

Kategorie ŽENY

Julie Doležilová – cenu předával Milan Haitman st., člen Síně slávy RCTS

Kategorie MUŽI

Karel Berounský – cenu předával Jindřich Veniger, člen Síně slávy RCTS

 

Síň slávy RC Tatra Smíchov

Do síně slávy byli přijati dva noví členové – Antonín Brabec st. a Ladislav Procházka. Oba dva se významně zasloužili o fungování a rozvoj našeho klubu. Za to jim patří náš dík.

Antonín Brabec – portrét v sekci Klubové legendy

Ladislav Procházka – portrét v sekci Klubové legendy

 

Fotogalerie Jan Čiverný


Kniha Všeho do času, Tatra na věky, 3. díl pokřtěna!

V pondělí 27. 2. 2023 jsme slavnostně představili a pokřtili 3. díl knihy Všeho do času, Tatra na věky.

Kniha mapuje na 100 stranách a více než 220 obrázcích posledních 22 let fungování našeho klubu a navazuje tak na předchozí dva díly. Ve třech dílech je tak zaznamenáno více jak 60 let existence RC Tatra Smíchov.

O texty se postarala Veronika Rubášová, o grafický návrh Jan Čiverný a Milan Haitman ml. o spolupráci na obsahu a grafické zpracování.

Knihu pokřtili se zástupci klubu a Veronikou Rubášovou herečky Regina Řandová a Eva Decastelo a operní zpěvák Oldřich Kříž.

Kdo si nekoupil knihu na slavnostním křtu, nemusí zoufat. K dostání bude i s předchozími díly v krámku na hřišti nebo v e-shopu www.rugbytackle.cz.


Všeho do času, Tatra na věky, 1958-1978, 1. díl

Cena: 250 Kč

Kdo se zasloužil o hřiště na Císařce, jak se dostala do znaku klubu kobylka?

Jak to vlastně v roce 1958 začalo? Toto a další zajímavé informace s fotografiemi najdete v 1. díle publikace Všeho do času, Tatra na věky, který mapuje prvních 20 let existence klubu.

Text: Pavel Chaloupka

Všeho do času, Tatra na věky, 1978-1998, 2. díl

Cena: 350 Kč

Přechod ze zájmového klubu na sportovní. Cesta k prvnímu ligovému titulu. Plus další informace a fotografie ve 2. díle publikace Všeho do času, Tatra na věky, zahrnující roky 1978 až 1998.

Text: Veronika Rubášová

Všeho do času, Tatra na věky, 1998-2022, 3. díl

Cena: 350 Kč

Postupně se z Tatry Smíchov – z klubu, který kdysi tvořila pouze parta kamarádů – stal sportovní tým se širokou základnou. Jak vypadalo posledních 22 let klubu RC Tatra Smíchov, najdete ve 3. díle publikace Všeho do času, Tatra na věky.

Text: Veronika Rubášová

Všeho do času, Tatra na věky, komplet 1., 2. a 3. díl

Cena: 850 Kč

Více než 60 let existence RC Tatra Smíchov je zaznamenáno ve třech dílech souboru Všeho do času, Tatra na věky. Výhodná cena.


Branco Du Preez na Tatře

Přestupová bomba na Tatře, sportovní ředitel klubu Filip Vacek včera představil nové posily do našeho klubu. Po velkém úsilí se podařila úžasná věc, kdy na jarní část sezóny posílí náš tým dva hráči z JAR Damian Glaus (1. řada) a hvězda světového formátu a dlouholetý reprezentant Jižní Afriky v 7s ragby Branco Du Preez. Oba se již připravují na 1. kolo Extraligy tuto sobotu na Markétě. Extraliga bude letos specifická tím, že se bude pro příští rok zužovat do 6 týmů, což bude mít za následek vyšší úroveň zápasů a zároveň tlak na kluby z obavy ohledně sestupu do nižší soutěže. Stejně jako ostatní týmy jsme se rozhodli náš seniorský výběr posílit a doufáme, že se naše ambice promítnou i do výsledků na hřišti. Držíme palce celému týmu, aby potrápil největšího favorita soutěže Říčany a doufáme, že půjde o pomoc celému klubu, protože hráči budou zároveň trenéry mládeže a dětí.
Spokojenost zavládla i v realizačním týmu, kde má hlavní trenér Tatry Jan Oswald možnost využít fyzické předpoklady Damiana a obrovské zkušenosti a přehled ve hře ze strany Branca.

Včerejší oficiální představení hráčů proběhlo v uvolněném duchu, kdy mnohokrát zazněl uznalý potlesk plné klubovny, která ocenila odpovědi na otázky i šanci je vidět na hřišti v zápasech jarní sezóny.

Poděkování patří mnoha lidem, kteří se na přestupu podíleli a pomohli nám to dotáhnout do úspěšného konce, stejně jako sponzorům, kteří nám pomohou hradit vzniklé náklady.

Doufáme, že se podaří domluvit i užší spolupráce s ČSRU a využít Branca při přípravě našich reprezentačních výběrů 7s ragby.

Fotografie Jan Čiverný


Lukáš Honner – South Africa trip 2023

Na začátku roku 2023 jsme se rozhodli pro návštěvu naší rodiny, žijící v Jihoafrické republice u Kapského města.

Kromě návštěv nejznámějších míst v okolí Kapského města, užívání si oceánu, teplého počasí, safari výletů a dobrého místního jídla nemohlo chybět ani ragby, které je v zemi úřadujících mistrů světa sportem číslo 1.

Ještě před cestou mně Filip Vacek pomohl spojit s Richardem de Jagerem, díky kterému jsme měli možnost navštívit:

UXI Western Province rugby Academy (uxisport.co.za)

Jako první jsme navštívili regionální ragbyovou akademii, která se zaměřuje na mladé talenty (18-22 let) a výchovu trenérů. Prohlídka celého areálu byla opravdu působivá a vše bylo na velmi profesionální úrovni. Hráči jsou pod každodenním dohledem se zaměřením na ragby, vzdělání a také mentální přípravu. Akademie má více programů včetně mezinárodních, které mohou být krátkodobé od 2-3 měsíců až po tříleté programy.

Springboks 7s rugby center

Druhá návštěva byla přímo do centra reprezentace Jižní Afriky v sedmičkovém ragby ve městě Stellenbosh, kde je zároveň i jedno z nejlepších univerzitních mužstev. Zde jsme se setkali s Christopherem Diedricksem, kterého jsme mohli vidět na Tatře minulý rok jako trenéra a především s legendou sedmičkového ragby – Branco du Preez, který odehrál za Blitzboks nejvíce zápasů (431). Měli jsme zde možnost vidět část tréninku ženské 7s reprezentace, potkat některé hráče mužské reprezentace a také celé zařízení od posilovny, zasedací místnosti, krytého hřiště až po relaxační místnost.

W. P. rugby high performence center

Poslední návštěvu jsme měli naplánovanou do tréninkového centra týmů Western Province a Stormers – týmu, který se účastní soutěží jako United Rugby Championship (URC) a Heineken Chapmions Cup. Kromě tréninku Stormers jsme si mohli projít celé centrum, kde se v jedné z šaten dokonce natáčel film Invictus. Trénink začal meetingem hráčů s trenéry, následným rozehřátím a tréninkem, který byl v neuvěřitelném tempu. Po tréninku jsme měli možnost potkat se s některými hráči a také prohodit několik slov s hlavním trenérem a manažerem klubu.

Bylo opravdu skvělé sledovat, jak funguje ragby na té nejvyšší úrovni. Všichni k nám byli velmi pozorní a každá návštěva stála opravdu za to.

Velké díky při zařizování všech ragby návštěv patří Filipu VackoviRichardovi de Jagerovi, za pomoc při plánování samotných návštěv.

Dále děkuji Jason Hector, Branco de Preez a Christopher Diedricks za jejich čas.

Lukáš Honner


Trenéři ve Warehouse1

25. ledna a 1. února proběhly v prostorách Warehouse1 degustace pro trenéry RC Tatra Smíchov. Chutnaly se různé varianty rumu Diplomatico v propojení s čokoládou, doplněné vyprávěním o původu tohoto rumu a jeho výrobě. Druhou degustaci vedl Jan Albrecht.

Děkujeme Jirkovi Rabelovi za zorganizování těchto degustací, které byly také formou poděkování trenérům za jejich práci pro náš klub.

Jiří Rabel je bývalý hráč a současný příznivec a sponzor klubu.

warehouse1.cz


Milan Haitman st. (1938)

Pětaosmdesáté narozeniny oslavil 2. února 2023 Milan Haitman, který celý dosavadní život, spojený se sportem, prožil v Praze 5 na Smíchově.

Od roku 1954 byl členem ragbyového klubu TJ Motorlet. Prá­vě tady se potkal s Jardou Nedomou, Jindrou Veni­gerem, Ádou Poslušným, Mirkem Koutským, Mirkem Tůmou a Jiřím Rac­kem. S některými svými spoluhráči pak narukoval do Dukly Bratislava.

Z knihy Všeho do času, Tatra na věky, 1. díl:

Začátky klubu a první hráči.
Aby mohl klub začít fungovat, bylo třeba především sestavit výbor oddílu ragby a sehnat hráče. První skupinka hráčů se zformovala již v Dukle z řad bývalých Motorleťáků. Nedoma, Veniger, Poslušný, Tůma a o rok mladší Milan Haitman. Právě ten se staral o další nábory z Dukly, když už parta okolo Jaroslava Nedomy byla zpět v Praze. Mezitím přišli někteří kluci z Prahy – například ze Sparty přestoupil Zábranský. Díky Milanovi pak do Tatrovky přestoupili další kluci, kteří byli na vojně v Dukle – Ota Bothe a Zdeněk Rubáš původně z Pragovky.

Po návratu z vojenské služby v Dukle Bratislava pomáhal v roce 1958 se založením Rugby Clubu Tatra Smíchov.

V roce 1979 přešel z Motorletu do Tatry nastálo a věnoval se výchově mladých ragbistů a práci ve výkonném výboru.


Vyhlášení cen Českého ragby

Julie Doležilová obhájila ocenění Ragbistka roku. Výroční ceny Českého ragby za rok 2022 se udělovaly sobotu 20. ledna 2023 v Tyršově domě na Malé Straně, sídle Sokola. V tradiční anketě, která letos slaví 50 let, hlasovali čeští ragbyoví trenéři, sportovní ředitelé klubů či někdejší špičkoví hráči.

Vítězem kategorie klubový trenér/ka ženských týmů se stal Stanislav Král. Julie Doležilová kromě titulu Ragbistky roku 2022 získala prvenství i v kategorii Hráčka roku do 20 let.

Vítězkou kategorie Hráčka do 18 let se stala Kristýna Yassu Riegertová.

Členové našeho klubu obsadili skvělá místa i v dalších kategoriích.

Ragbistka roku 2022
1. místo: Julie Doležilová

Trenér/ka reprezentace
3. místo: Karel Šampalík, hlavní trenér reprezentace U18

Klubový trenér/ka mládeže
3. místo: Filip Vacek

Klubový trenér/ka ženských týmů
1. místo: Stanislav Král

Hráčka roku do 20 let
1. místo: Julie Doležilová

Talent roku do 18 let
3. místo: Martin Černohorský

Hráčka roku do 18 let
1. místo: Kristýna Riegertová
3. místo: Julie Petříková

Talent roku do 16 let
3. místo: Dan Komárek

Hráčka roku do 16 let
2. místo: Magdalena Snítilová

Talentovaný rozhodčí roku
2. místo: Dmitriy Khomutov

Akce roku
3. místo: Prague Rugby Sevens

Všem oceněným gratulujeme a děkujeme za výbornou reprezentaci našeho klubu.

FOTOGALERIE Z CEN ČESKÉHO RAGBY 2022 ZDE

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY CEN ČESKÉHO RAGBY 2022


Příměstské tábory RC Tatra Smíchov 2023

Dobrý den, sportovci,
připravujeme pro vás další ročník našich oblíbených příměstských táborů.
Příměstský tábor je určen pro kluky a holky od 6 do 14 let.

Termíny:

I. turnus 10.-14. 7. 2023
II. turnus 17.-21. 7. 2023
III. turnus 24.-28. 7. 2023
IV. turnus 31. 7.-4. 8. 2023
V. turnus 7.-11. 8. 2023
VI. turnus 14.-18. 8. 2023

Cena: 3 900 Kč/osoba (sourozenecká cena pro druhé a další dítě 3 400 Kč).

V ceně je zahrnuta strava a pitný režim, sportovní vybavení, instruktoři, vstupné na doplňkové sportovní i jiné aktivity.

V případě zájmu prosím vyplňte přiložený formulář. Na základě této přihlášky Vám bude zaslána zálohová faktura na částku 1 500 Kč. Po připsání této zálohy na účet klubu vám bude místo rezervováno. Doplatková faktura vám bude vystavena v průběhu května.

Přihláška

Místo
Program se bude konat na hřišti RC Tatra Smíchov a na místech podle náplně jednotlivých dnů (např. lukostřelba, frisbee golf, beach, lezecká stěna, kin ball, lakros, bazén aj.). V případě špatného počasí bude program přesunut do klubovny a zázemí klubu.

Program
Pro děti máme připravený sportovní program se zaměřením na ragby a další míčové hry pod vedením zkušených lektorů. Nejedná se o ragbyové soustředění.

8:00 – 8:30 Sraz
8:30 – 11:45 Dopolední program (v průběhu svačina)
11:45 – 12:30 Oběd
12:30 – 14:00 Pauza/polední klid
14:00 – 16:30 Odpolední program

Těšíme se na vaše ratolesti a s přihlášením, prosím, neotálejte, počet míst je omezen.

Kateřina Kropáčková
generální manager


Trenérská stáž Tatry ve Walesu

V minulém týdnu se skupina 6 trenérů (Jan Oswald, Lukáš Honner, Karel Šampalík, Petr Melčák, Patrik Tjokorda, Martin Kladiva) a sportovní ředitel klubu Filip Vacek účastnili trenérské stáže ve Walesu. Stáž proběhla s plnou finanční podporou klubu díky cílenému sponzorskému příspěvku. Velké díky za tuto podporu!

Náročný program od úterý do neděle zahrnoval trenérské workshopy, vedení tréninků welšského týmu Tenby (U14-U18), konzultace s vedením klubu, trenéry. Dále sledování utkání klubové úrovně od mládeže až po utkání United Rugby Championship mezi welšským týmem Ospreys a jedním z nejlepších klubů Evropy Leinster rugby. Harmonogram stáže společně pro trenéry naplánoval Andy Barlow (RDJ Development Sports) s Filipem Vackem (RC Tatra). Stáž byla vedena welšskými odborníky:

Matt Jess – ex-winger Exeter Chiefs
https://www.msjcoaching.co.uk/ 

Aled Waters – Scarlets U18
https://www.scarlets.wales/rugby-u18-squad/

Andy Barlow – Poland national team defense coach
https://www.rdjsports.com/rdj-staff/rdj-educators-team/barlow-andrew/

Mark Stobbs – Osprey womens U18 backs coach
https://www.linkedin.com/in/mark-stobbs-0ab04a206/?originalSubdomain=uk

Nick Cudd – ex-flanker Dragons/Scarlets
https://www.dragonsrugby.wales/teams/player/dragons/137882/nic-cudd.html

Gwion Jones – Wales 7s squad
https://twitter.com/GwionGHS

Velmi vřelé přijetí a pozitivní zpětná vazba od trenérů, činovníků klubu i samotných hráčů byly velkým povzbuzením do další trenérské činnosti u nás na Tatře a v rámci ČSRU. Poděkování bylo zmíněno i v programu utkání (viz foto) s následnou recepcí, kde došlo i na předání darů mezi zástupci klubu a s účastí Richarda De Jagera.

Pevně věříme, že se podobné akce budou opakovat a budeme naše trenéry dále rozvíjet a konfrontovat s mezinárodním ragby pomocí vzájemných zápasů, stáží atd.

FV


Sportovní prohlídky 2023

MUŽI/ŽENY

Prohlídka je nutná každých 12 měsíců.
Postačuje prohlídka od praktického lékaře, kterou si zařizuje a platí hráč sám.

Klub nabízí možnost jednou za dva roky absolvovat sportovní prohlídku KOMPLEX (včetně zátěžového testu). Celou tuto prohlídku platí klub.

 

U6, U8

Prohlídka je nutná každých 24 měsíců.

Postačuje prohlídka od pediatra – formulář v příloze „Žádost o posouzení zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu“ (nejedná se o potvrzení pro účely zotavovacích akcí).

 

U10, U12 

Stejně jako U6 a U8

Klub navíc nabízí možnost jednou za dva roky absolvovat sportovní prohlídku STANDARD,
na kterou klub přispívá 600 Kč.

Hráči, kteří přechází v září z U12 do U14 

Povinné vstupní lékařské vyšetření (včetně zátěžového EKG).

Klub nabízí možnost sportovní prohlídku KOMPLEX (včetně kompletního zátěžového testu),
na kterou klub přispívá 1 200 Kč. Pro rok 2023 je to ročník 2011.

 

U14, U16, U18 

Prohlídka je nutná každých 12 měsíců.
Postačuje prohlídka od dětského/praktického lékaře, kterou si zařizuje a platí hráč sám.

Klub nabízí možnost jednou za dva roky absolvovat sportovní prohlídku KOMPLEX (včetně kompletního zátěžového testu), na kterou přispívá 1 200 Kč.

 

Noví hráči, kteří nastupují do klubu od kategorie U14 (včetně) musí absolvovat tzv. vstupní lékařské vyšetření (včetně zátěžového EKG).

Klub nabízí možnost sportovní prohlídky KOMPLEX (včetně kompletního zátěžového testu),
na kterou přispívá 1 200 Kč.

Abychom měli přehled, kdo má který rok nárok na jakou prohlídku, určili jsme, že v roce 2023 mají možnost sportovní prohlídky KOMPLEX (včetně kompletního zátěžového testu) s příspěvkem klubu hráči ročníků 2005, 2006 a 2007 (v příštím roce to budou hráči ročníků 2008, 2009 a 2010). U straších hráčů sledujeme cyklus individuálně, podle prohlídek v předchozím roce.

 

Sportovní prohlídky STANDARD a KOMPLEX provádí ÚSTAV PREVENTIVNÍHO A SPORTOVNÍHO LÉKAŘSTVÍ (ÚPSL).
Kontakt, ceník a další informace: www.upsl.cz

NOVĚ je k prohlídce v ÚPSL nezbytný výpis ze zdravotní dokumentace od praktického lékaře pro všechny typy prohlídek. Bez výpisu ze zdravotní dokumentace vás lékař nevyšetří a budete platit 100% STORNO poplatek. Věnujte prosím pozornost přípravě k vyšetření a podmínkám rušení termínů.
www.upsl.cz/sportovni-prohlidky

 

V případě prohlídek. Na které přispívá klub, si klub vyhrazuje možnost stanovit další podmínky (např. včasná úhrada členských příspěvků, účast na trénincích, časy vyhrazené pro klub u ÚPSL).

Dětští ani praktičtí lékaři nemají povinnost vystavovat potvrzení o prohlídkách pro sport. Pokud lékař vyšetření odmítne, můžete se obrátit např. na ÚPSL.

V případě jakýchkoliv dotazů kontaktujte Kateřinu Kropáčkovou – club@rugbytatra.com, případně tel.: 724 055 660

Žádost o posouzení zdravotní způsobilosti k tělesné výchově a sportu

Sportovní kluby – smluvní podmínky ÚPSL