O ragby

Ragby je kontaktní sport, tvrdý, ale férový. Jinak by to ani nešlo – při kontaktním sportu se pravidla musí dodržovat. A to se v ragby děje. Neexistuje předstírání, simulování, dohadování s rozhodčím. Rozhodčí se oslovuje „pane“ a mluví s ním výhradně kapitán. Při významných utkáních má rozhodčí mikrofon a všechny jeho výroky jsou slyšet na celém stadionu. Všichni – hráči i diváci – vědí v každé chvíli, na čem přesně jsou. Když to na MS mezi týmy Francie a Argentiny začalo „jiskřit“, rozhodčí si zavolal oba kapitány a domluvil jim těmito slovy: „Nepokazte tak pěkný zápas.“ Osmdesát tisíc diváků ho za to odměnilo potleskem a zápas se dohrál v klidu.

Záludné zákroky a nesportovní chování se v ragby netolerují – hráči za ně mohou být potrestáni i zpětně. Úcta k soupeři je základní vlastností v ragby a platí, že tvrdost na hřišti (samozřejmě v rámci pravidel) nemá nic co do činění s tím, jak se k sobě hráči chovají mimo stadion. Pravidlem bývá tzv. třetí poločas – společná večeře a zábava soupeřících týmů. To všechno přispívá k tomu, že i když se jedná o plně kontaktní sport, počet zranění tu nepřevyšuje jiné, i nekontaktní sporty. „Tough but fair“ – tvrdé, ale férové – to je ragby na profesionální i amatérské úrovni.
(upraveno z materiálu ČSRU)

„Fotbal je hra gentlemanů, hraná barbary. Ragby je hra barbarů, hraná gentlemany.“ 

Oscar Wilde

Podle legendy ragby vzniklo v anglickém městečku Rugby v roce 1823, kdy jeden žák anglické školy jménem William Webb Ellis vzal při kopané fotbalový míč do rukou, proběhl s ním zkoprnělou obranou soupeře a doběhl až do brány. Od tohoto památného okamžiku urazilo ragby ohromný kus cesty svého vývoje, až do dnešní podoby moderního a velmi populárního světového sportu, který má v porovnání s ostatními sporty druhou největší členskou základnu na světě. Přesto je ragby stále sportem neposkvrněným korupcí, dopingem, intrikami. Za nejlepší týmy se v současné době považují Nový Zéland, Austrálie, Jihoafrická republika, Francie, Anglie a ostatní státy z Britských ostrovů. Zajímavostí v tomto geografickém členění je účast jednotného týmu Irska, které popírá politicko-náboženské rozdělení ostrova na Irskou republiku a Severní Irsko.

Světové ragby zaštiťuje organizace World rugby, evropské Rugby Europe. Obě organizace se starají nejen o rozvoj a popularizaci ragby, ale i o jeho dostupnost co nejširší veřejnosti. Dříve se světové ragbyové velmoci utkávaly pouze v přátelských zápasech a oficiálních pohárech. Od roku 1987 se každé čtyři roky hraje světový pohár v ragby (Rugby World Cup), což je třetí nejmasovější sportovní akce hned po mistrovství světa ve fotbale a olympiádě. Rugby World Cup ve Francii v roce 2007 navštívilo více než 1,5 milionu diváků a televizní přenosy sledovaly další 2 miliardy lidí u televizních obrazovek, na plátnech či prostřednictvím internetu. Vrcholem mistrovství bylo finále mezi Anglií a Jihoafrickou republikou, kde bylo přímo v hledišti natěsnáno 80 000 diváků a mistrem světa pro rok 2007 se stali po velkém boji hráči Jihoafrické republiky. Za celý šampionát bylo odebráno 232 vzorků na antidopingovou kontrolu a všechny byly negativní. Při utkáních nebyla zaznamenána jediná potyčka mezi fanoušky a výtržnosti na stadionech i mimo něj při ragbyových zápasech absolutně neexistují. Na program Olympijských her 2016 v Rio de Janeiro byla zařazena atraktivní varianta ragby o sedmi hráčích (sedmičky, rugby 7’s).

Pokud chcete porozumět ragby více – na www.worldrugby.org jsou uvedeny pravidla, principy, požadavky, informace k tréninkům, základní dokumenty a testy pro kvalifikaci trenérů, které absolvovala také většina našich trenérů!

Věděli jste, že…?

  • Ferda Mravenec hrál ragby. Skutečně! Ragby do Československa přivezl ze své novinářské stáže ve Francii Ondřej Sekora, který také přeložil pravidla ragby do češtiny. Ragby má nejstarší kodifikovaná (psaná) pravidla ze všech současných míčových her. V roce se 1926 se v Brně odehrálo první ragbyové utkání na území Československa. Rozhodčím byl Ondřej Sekora.
  • Plážové ragby je zábavná a divácky atraktivní forma ragby pro horké letní dny. V Praze se na přelomu července a srpna každoročně koná turnaj v plážovém ragby za účasti českých i zahraničních týmů.
  • Ragby bylo až do roku 1995 pouze amatérským sportem.
  • V ragby existují prestižní týmy bez stadionu, složené vždy pro konkrétní zápas nebo pro turné z ragbistů pozvaných napříč různými státy (např. Barbarians, British and Irish Lions), jejichž zápasy navštěvují desítky tisíců diváků.
  • V Česku je ragby čím dál populárnějším sportem, vznikají nové kluby.
  • Dětských turnajů se účastní stovky dětí.
  • Tým Nového Zélandu často na hřišti předvádí před zápasem některou z variant maorského bojového tance Haka. I proto zápasy týmu Nového Zélandu patří k nejpopulárnějším a nejnavštěvovanějším na světě.
4. 2. 2023
  • Káďa - TATRA zabijačka - sledování Six Nations 4. 2. 2023 RC Tatra Smíchov, Podbělohorská, 150 00 Praha, Česko
    Více podrobností

Praktické informace