Dva měsíce v Anglii
Martin Černohorský je hráčem našeho týmu U19. Kromě toho píská na turnajích U10 a U12 a zapojuje se do tréninků U10. Letos strávil únor a březen na ragbyově/studijním pobytu v Anglii. Tady je několik jeho postřehů:
Letos na začátku roku jsem byl v Anglii ve škole Buckswood na dvouměsíčním pobytu (únor, březen) s dalšími dvěma hráči z Česka. V tomto článku popíšu, jak tam probíhal můj týden, ubytování, tréninky, co se mi tam líbilo a nelíbilo, a nakonec, jestli bych tento pobyt doporučil ostatním hráčům.
Většina všedních dnů probíhala stejně. Vstával jsem v 7:20, oblékl jsem se, provedl základní hygienu a šel jsem na snídani. Poté jsem se vrátil na pokoj a počkal na ředitele na inspekci pokoje v 8:00, která probíhala tak, že vešel do pokoje rozhlédl se a zase odešel. V 8:45 zazvonil zvon a šel jsem na registraci. Poté v 9:00 začala škola, po prvních dvou 55 minutových hodinách byla 15 minutová přestávka. Poté byly další dvě hodiny a hodinová pauza na oběd. Nakonec ještě dvě hodiny a pak v 16:00 začínal trénink. Po tréninku se dalo jít ještě teoreticky na hodinu do posilovny, jenže většinou, než jsem přišel z tréninku, uběhlo dvacet minut. A zbylo na to pouze 40 minut. Večeři jsem měl od 18:00 a po večeři bylo volno až do 19:30, kdy se muselo jít na registraci, kde se četla jména lidí, aby se zjistilo, jestli tam jsou, a poté následovalo většinou krátké oznámení. Od 20:30 byla hodina na přípravu do školy a pak už jsem šel spát.
O víkendech byl v sobotu trénink od 10:00 do 12:30 s krátkou pauzou uprostřed. Pak jsem se musel rychle osprchovat a jít na oběd, jelikož ve 13:00 se odjíždělo školním autobusem do Hastings, kde jsem si mohl nakoupit, co jsem potřeboval. V 16:00 se jelo zpět. Od 18:00 pak byla večeře a pak jsem většinou šel hrát fotbal s ostatními studenty školy na školní fotbalové hřiště s umělou trávou. V neděli není snídaně a je až později Brunch. Jinak jsem v neděli nic moc ze začátku nedělal, poté jsme s ostatními Čechy jezdili na zápasy. O víkendech se může odjíždět kamkoliv, jen musíte vyplnit formulář který vám pak škola musí potvrdit.
Ubytování tam bylo dobré, já jsem tam měl dva pokoje za dobu pobytu nejdříve takový menší a poté větší se záchodem a umyvadlem. V pokoji jsou skoro vždy dva lidi. Sprchy jsou společné a na ubytování je i malá kuchyň, kde je mikrovlnka, lednička, kam si můžete dávat věci, a varná konvice.
Tréninky byly hodinové pětkrát týdně. Tréninky byly hodně herní a hodně jsme hráli různě modifikované touch rugby. Trenér byl velmi dobrý a my jako Češi jsme tam byli nejlepší ve škole a spíše jsme často pomáhali ostatním hráčům. Poté, jak jsme odjížděli hrát za klub, tak tam bylo rugby na podobné úrovni jako v ČR. I když ve škole byli ostatní horší než my, tak jsme si zlepšovali individuální dovednosti, a podle mě se mi nejlépe zlepšila komunikace s ostatními hráči a organizace hráčů kolem mě.
S množstvím školy to bylo v pořádku, protože tam byla třetina z hodin ve škole “volných”, kde se muselo jít do knihovny a dělat práci do školy. Já jsem tam často poté, co jsem dodělal práci do školy v Anglii, měl dost času na studium školy v ČR. Jelikož jsem měl A levels, tak jsem si vybral z nabídky tři předměty (Business, Politics a Maths). Všechny předměty byly zajímavé a učitelé byli dobří.
Tento pobyt bych doporučil všem ve věku 15-18, jelikož to byla zajímavá zkušenost, jak z rugbyové, tak i z jazykové stránky. Ale přišlo mi, že dva měsíce jsou ideální doba pobytu, jelikož ke konci už jsem cítil určitý stereotyp.
Pokud máte jakékoli otázky, můžete mi napsat na instagram (@martin.cer.2) nebo na e-mail martin@cernohorsky.eu.