Zprávy z turnaje Provins – sobota

Vydařená v sobota v Provins v podání U14/U16

Pandemická přestávka v historii mládežnického ragby v Provins skončila v sobotu dopoledne. Podařilo se navázat na tradici, která byla založena v roce 2005. Mládežnické týmy šesti zemí (Lucembursko, Belgie, Nizozemí, Německo, Česko a Francie) se sjely do starobylého městečka Provins, aby změřily síly dá se říci v „expresním“ ragby. Zápasy ve skupinách se hrají 2 x 6 minut, až poločasy mačů o umístění budou o minutu delší.

Týmů v kategorii U14 hraje osm týmů, mezi kadety je konkurence o dva kluby chudší. „Po dlouhé době je to pro nás konfrontace se zahraničím, a tak bylo pro nás hodně důležité zjistit, jak jsme na tom,“ sdělil Filip Vacek, sportovní ředitel Tatry a trenér U16.

Mládežnický turnaj v Provins je obrovskou společenskou událostí, stačí jen přijet za hranice města a už potkáte v ulicích reklamní šišku zvoucí na turnaj. Samotné měření sil začalo sobotním symbolickým průvodem, od sídla místního klubu v aleji na nedaleký stadion. V čele šel místní potěr, z něj mnozí ještě nechodí do školy. Jako první šli domácí a za nimi početný zástup v bílých košilích a černých kravatách. Nejvíce pozornosti přitahovali Nizozemci, kteří kromě krojů měli i dřeváky v klubových žlutomodrých barvách. Po příchodu na stadion následovalo „čestné“ kolečko a potom jednotliví účastníci představili své klubové pokřiky. Začalo se „hakou“ z Auxerre, Nizozemci předvedli taneční číslo a také pod hradem v Provins se neslo hrdé „Pod Strahovem hřiště je…“, za předříkávání obou kapitánů.

Po obědě se rozběhl kolotoč zápasů. na dvou hřištích, hlavním travnatém a druhém s umělou trávou. V černobílých dresech se jako první představili „čtrnáctky“ proti mladým Lucemburčanům a byla to hodně vyrovnaná bitva. Až ve druhé půli Tatra dvakrát položila a připsala si první vítězství. Další dva zápasy přinesly celkem jednoznačná vítězství Tatrovky, a tak po třech zápasech bylo na kontě 10 položených pětek, žádná obdržená a velká spokojenost. Závěr sobotního programu nabídl čtrnáctkám repete souboje s potomky Jana Lucemburského. Čtrnáctky asi také chtěli zažít nervy drásající boj jako jejich starší kolegové. Rychle položili, ale soupeř do půle vyrovnal. Rozhodnutí padlo v poslední akci. Tatra položila a uchovala čistý štít.

Z trenérského triumvirátu kategorie U14 sálala spokojenost. „Kluci beze zbytku splnili, co jsme nacvičovali v tréninku před cestou sem. Musím pochválit disciplínu, s jakou zápasy zvládli,“ sdělil trenér Jan Čiverný a dodal: „V Česku hrajeme soutěž, kde podobné zápasy nehrajeme, proto je to pro nás velmi dobrá konfrontace a cenná zkušenost.“ V zápasech proti Lucemburčanům se čtrnáctky dostaly do situace, kterou z domova neznají, soupeř byl ve vedení. „Je to bezpochyby náročnější než doma a v zápasech s Lucemburskem si kluci sáhli dvakrát na dno,“ byla doplněna pochvala.

Ukázky ze zápasů U14

https://share.icloud.com/photos/02bVnYiTzGKdkzsW6TryVvHfA

Zápasy kategorie U16 to byly nerváky, kde rozhodovaly maličkosti. V prvním zápasem proti jednomu z francouzských celků, nejprve inkasovaná pětka, aby kadeti dokázali průběh otočit. Proti domácímu týmu Provins sice černobíle pruhovaní dvakrát položili, ale domácí dokázali snížit. Následovaly dvě tvrdě vybojované remízy a také druhý zápas proti domácím měl infarktový průběh. Po chybě na konci první půle Francouzi vedli, ale drtivý závěr znamenal otočení skóre. Domácí cítili křivdu, ale třetí vítězství U16 bylo na světě.

„Zápasy nám potvrdily správnou cestu, kterou jsme se vydali. Kluci dokázali, že jsou dobrá parta, když si poradili několikrát s nepříznivým vývojem zápasu. Bohužel, vstupy do zápasů jsme měli vlažnější,“ ohlížel za sobotními zápasy Filip Vacek.  „Setkáváme se s vyšší úrovní než doma, hrajeme s dobrými soupeři a dokážeme se jim vyrovnat, ať už ve čtrnáctkách nebo šestnáctkách.“

Rozhodující část turnaje přijde na řadu v neděli. Dopoledne ještě poslední zápasy ve skupinách, odpoledne souboje u místění. „Cílem pro nás by mělo být vyhrát, když se to nepovede, je pro nás důležitá hra, jakou kluci předvádějí,“ doplnil Filip Vacek.

Odkaz na sobotní zápasy U16

https://share.icloud.com/photos/036ErB0Tm0KhbRXaTy5H-7Tyw#Provins

autor: PB

31. 5. 2024
1. 6. 2024
 • U8 - TATRA - turnaj MČR - horní hřiště 1. 6. 2024 RC Tatra Smíchov - horní hřiště
  Více podrobností
 • U16 A - Tatra x Slavia 1. 6. 2024 | 10:00 - 11:30 RC Tatra Smíchov, Podbělohorská, 150 00 Praha, Česko
  Více podrobností
 • U16 B - BVP Academy x Tatra B - nadstavbová část 1. 6. 2024 | 11:00 - 12:00 : RC Přelouč (Parkhem)
  Více podrobností
 • MUŽI - o 3. místo - Tatra x Vyškov 1. 6. 2024 | 12:00 - 14:00 RC Tatra Smíchov, Podbělohorská, 150 00 Praha, Česko
  Více podrobností
2. 6. 2024
 • U18 - Říčany x Tatra 2. 6. 2024 Rugby Club Mountfield Říčany, Široká 150/22, 251 01 Říčany-Říčany u Prahy, Česko
  Více podrobností
 • U14 B - Tatra B x spol. Brno/Petrovice/Olymp-nadstavbová část 2. 6. 2024 | 14:00 - 15:30 RC Tatra Smíchov, Podbělohorská, 150 00 Praha, Česko
  Více podrobností
 • U14 A - Tatra x Praga 2. 6. 2024 | 16:00 - 17:30 RC Tatra Smíchov, Podbělohorská, 150 00 Praha, Česko
  Více podrobností

Praktické informace